Filmy 1942

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1942 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Pochodząca z Serbii Irena Dubrovna, spotyka w zoo konstruktora Olivera Reeda. Zaczynają ze sobą flirtować i wkrótce postanawiają się pobrać. Dziewczyna wierzy jednak, że ciąży nad nią klątwa. Irena zamieni się w czarną panterę, jeśli zaangażuje się mocniej w ich związek. Oliver postanawia wysłać ją na leczenie do psychiatry, doktora Louisa Judda.

Bambi

7,3
Bambi to wspaniała, pełna humoru i wzruszeń przygoda oraz uwielbiani na całym świecie bohaterowie: nieco naiwny jelonek Bambi, psotny królik Tuptuś, uroczy skunks Kwiatek oraz mądry Pan Sowa. Mistrzowsko zrealizowana, piękna animacja i nagrodzona dwoma Oscarami muzyka (Najlepsza ścieżka dźwiękowa w komedii lub dramacie, Najlepsza piosenka "Miłość to pieśń, co wiecznie trwa", 1942) są tłem historii, której kolejne rozdziały rozpoczynają się wraz ze zmieniającymi się porami roku. Młody książę lasu dostaje cenne lekcje o przyjaźni, miłości i cudzie, jakim jest życie.
Rick Blaine (Humphrey Bogart) prowadzi znaną i popularną restaurację w Casablance, mieście w Maroku znajdującym się oficjalnie pod władzą francuską. Casablanca nie jest zwykłym miastem, to wrota dla uciekinierów z Europy zagrożonej faszyzmem, wrota niełatwe do przekroczenia. Jedynie wybrańcy mogą liczyć na miejsce w samolocie wylatującym z miasta. Z racji swej profesji Rick zna prawie wszystkich, którzy znaczą cokolwiek w Casablance, oni również znają Ricka i jego lokal, będący towarzyskim centrum miasta. Właśnie dlatego w lokalu pojawia się kobieta z mężem. Chcą wyjechać z Casablanki. Mężczyzna to Victor Laszlo (Paul Henreid), a jego żona to Ilsa, w której Rick rozpoznaje swoją wielką miłość sprzed lat.


Kaczor Donald ma koszmarny sen, że mieszka w Niemczech poddanych nazistowskiemu reżimowi. Od świtu ulice miasteczka udekorowanego drzewami w kształcie swastyk przemierza orkiestra wojskowa grająca głośno i z przytupem wojskowe marsze. Donald pragnie spać, ale nie dość, że przeszkadza mu donośne rzępolenie zbliżającego się zespołu, to jeszcze specjalny automat musztrujący wyrzuca go z łóżka. Otwiera oczy i co widzi? Na stoliku obok widzi portret Fuhrera oraz statuetkę salutującą w geście „sieg-hail”, następnie zegar z kukułką, która zamiast wyśpiewywać kuranty wyskakuje salutując na baczność, a na podwórku pręży się kogut w pozie oddającego honory wodzowi. Donald próbuje wrócić do łóżka, ale czujna maszyna nakierowuje go do garderoby, gdzie kaczor niechętnie zakłada czarny mundur z czerwoną opaską na przedramieniu, gdzie widnieje na białym tle znak III Rzeszy. Rzucając jednym okiem za okno, jak daleko znajduje się wojskowa czujka, Donald otwiera skrytkę za portretem wodza i wyjmuje amerykańską kawę oraz aromat jaj na bekonie w spray’u, którym spryskuje sobie podniebienie dla kurażu. Szybko umieszcza cenne przedmioty w schowku i mozolnie odpiłowuje kromkę z przydziałowego chleba, który próbuje jeść popijając kawą. Za chwilę automat przypomina o porannym czytaniu biblii, i „Mein Kampf” wjeżdża na stół przerywając kaczorowi konsumpcję. Następnie Donald jest odprowadzony pod eskortą do fabryki amunicji, gdzie obsługuje taśmę z nabojami, na której co jakiś czas pojawiają się portrety fuhrera, któremu musi salutować. W przerwie na ścianie za plecami kaczora pojawia się dekoracja z uroczym górskim widoczkiem. Teraz jest czas na gimnastykę polegającej na ćwiczeniu salutowania. Kaczor wraca do pracy, ale nie nadąża za taśmą, na której pojawiają się naboje coraz większego kalibru, i przeżywa załamanie nerwowe, w którym ma wizje pląsających i śpiewających pocisków. Donald budzi się we własnym łóżku, w piżamce w gwiazdki i paski z amerykańskiej flagi. Portret na stoliku obok przedstawia prezydenta USA, a statuetka prezentuje się w dumnym geście, symbolu amerykańskiej wolności i niepodległości.

Sabotaż

6,8
Robert Cummings wciela się w rolę pracownika fabryki samolotów w Los Angeles, który jest świadkiem bombardowania fabryki przez nazistowskiego agenta. Podczas eksplozji ginie przyjaciel bohatera, a on sam zostaje niesłusznie oskarżony o sabotaż. Aby oczyścić się z zarzutów, Cummings wyrusza w pościg, który poprowadzi go od BoulderDam do City Music Hall w Nowym Jorku i w końcu doprowadzi do niebezpiecznej konfrontacji na szczycie Statuły Wolności.
Saludos Amigos to hybryda filmu aktorskiego i animacji, będąca feerią barw, dźwięków, smaków i przygód w rytmie samby. W międzynarodową podróż zapraszają znani i lubiani: Kaczor Donald oraz Goofy. Donald spotka upartą lamę, natomiast Goofy „El Gaucho” pozna życie połudiowoamerykańskiego kowboja. Od szczytów Andów przez argentyńskie pampasy aż po Rio de Janeiro – Saludos Amigos to prawdziwa uczta dla oczu, która zachwyci całą rodzinę.
W czasie II wojny światowej Frank Raymond (Jon Hall), wnuk Jacka Griffina, pierwszego "niewidzialnego" człowieka, wykorzystuje formułę swojego dziadka, by potajemnie przeniknąć do faszystowskiego sztabu i ukraść tajne plany wojenne Hitlera.
Młoda Stanley porzuca swojego narzeczonego Craiga i ucieka z mężem swojej siostry, Peterem. Kobieta wychodzi za niego za mąż i oboje osiedlają się w Baltimore. Wkrótce jednak Peter zaczyna pić i w końcu popełnia samobójstwa. Stanley wraca do Richmond i odkrywa, że jej siostra planuje ślub z jej dawnym narzeczonym. Za wszelką cenę próbuje odzyskać miłość Craiga...
Opowieść o miłości Charolette Vale, starej panny w średnim wieku, która cierpi na złamania nerwowe z powodu zachowań dominującej matki, od której uwalnia ją dopiero romans z Jerrym - mężczyzną spotykanym w drodze powrotnej z sanatorium. Para nigdy się nie pobiera, ale przez przypadek losu, Vale dostaje córkę Jerry'ego na wychowanie.
Akcja filmu rozgrywa się w czasie II Wojny Światowej. Brytyjski niszczyciel H.M.S. Torrin, dowodzony przez kapitana Kinrossa bierze udział w wielu bitwach morskich. W 1941 roku u wybrzeży Krety, statek zostaje uszkodzony i zaczyna tonąć. Z całej załogi udaje się przeżyć jedynie 90 marynarzom. Dryfując na tratwie, rozbitkowie wspominają swoją przeszłość.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…